Home arrow Δραστηριότητες του Κ.Π.Ε.Σ. arrow Διάφορες Δραστηριότητες arrow Πρόγραμμα Σεμιναρίου 4-6 Δεκεμβρίου 2009
Πρόγραμμα Σεμιναρίου 4-6 Δεκεμβρίου 2009

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ  04 -12 - 2009

17:00 – 17:30                   Προσέλευση – Εγγραφές

 17:30 – 17:45                   Στοχοθεσία Σεμιναρίου – Στόχοι ΚΠΕ Σουφλίου

                                         Μπουτάκης Γεώργιος - Yπεύθυνος ΚΠΕ Σουφλίου

17:45 – 18:15                  Ο θεσμός των Κ.Π.Ε.

                                        «Το Κ.Π.Ε. Σουφλίου και η λειτουργία του »

                                         Αλεξούδης Ιωάννης –  Μέλος Π.Ο ΚΠΕ Σουφλίου

 18:15 – 19:30                  « Η μυθιστορία της Π.Ε. Η ιστορία της Εκπαίδευσης για την Αειφορία »

                                        Καλαϊτζίδης Δημήτριος – Δρ Γεωλογίας – Δντής Ράλλειου Πειραματικού Γυμνασίου Πειραιά

 19:30 – 19:45                  Διάλειμμα

 19:45 – 20:30                  «Η μυθιστορία της Π.Ε. Η ιστορία της Εκπαίδευσης για την Αειφορία »

                                        Χωρισμός Εκπαιδευτικών σε  Ομάδες Εργασίας

                                        Καλαϊτζίδης Δημήτριος  – Δρ Γεωλογίας – Δντής Ράλλειου Πειραματικού Γυμνασίου Πειραιά

 20:30                              Δείπνο

ΣΑΒΒΑΤΟ  05 – 12 - 2009

 08:00 – 09:00                  Πρωινό

 09:00 – 10.50                  Χωρισμός Εκπαιδευτικών σε Ομάδες Εργασίας.

                                         Α΄ Ομάδα  Α/θμια  Εκπ/ση:

                                        «Η παρέμβαση και το χειροποίητο προς την αφήγηση για το περιβάλλον»

                                         Αγγελή Μαρία – Επιμελήτρια , Θεωρητικός Τέχνης, Μουσειοπαιδαγωγός

                                         Β΄ Ομάδα  Β/θμια  Εκπ/ση:

                                         «Η συνεισφορά της μουσικής στην Π.Ε.»

                                         Νιάρχου Ελένη – Υπεύθυνη ΠΕ Α/θμιας Εκπ/σης Γ΄Αθηνών

 10:50 – 11:10                    Διάλειμμα

 11:10 - 13:00                      Α΄ Ομάδα  Α/θμια  Εκπ/ση:

                                          «Η συνεισφορά της μουσικής στην Π.Ε.»

                                          Νιάρχου Ελένη - Υπεύθυνη ΠΕ Α/θμιας Εκπ/σης Γ΄Αθηνών

                                          Β΄ Ομάδα  Β/θμια  Εκπ/ση:

                                          «Η παρέμβαση και το χειροποίητο προς την αφήγηση για το περιβάλλον»

                                          Αγγελή Μαρία - Επιμελήτρια , Θεωρητικός Τέχνης, Μουσειοπαιδαγωγός

13:00 – 13:30                   Εθνικό Θεματικό Δίκτυο «Το Μετάξι»

                                         Κουτσούλας Ηλίας – Μέλος Π.Ο ΚΠΕ Σουφλίο

13:30                                Γεύμα

 Απόγευμα

 14:30 – 15:00                  Μετάβαση στο δάσος της Δαδιάς

 15:00 – 18:00                  Ενημέρωση - Παρατήρηση – Μελέτη στο Πεδίο

                                        Βιωματικές Ασκήσεις – Περιβαλλοντικά παιχνίδια

                                       Tσιροπούλου Σοφία – Υπεύθυνη Π.Ε Β/θμιας Εκπ/σης Ν. Έβρου

                                       Φαρμάκης Ιωάννης – Υπεύθυνος Π.Ε Β/θμιας Εκπ/σης  Β΄Θεσ/νίκης

18:00 – 18:30                 Επιστροφή στο Κ.Π.Ε. Σουφλίου

18:30 – 19:00                   « Παρουσίαση Προγραμμάτων Κ.Π.Ε. Ποροΐων »

                                        Σελερίδης Πρόδρομος – Μέλος Π.Ο ΚΠΕ Ποροϊων

19:00 – 19:45                 Παρουσίαση Προγράμματος Π.Ε Α/θμιας Εκπαίδευσης   « Ελιά, ένα μοναδικό δέντρο»    

                                        Κουγιουρούκη Αγγελική – Εκπ/κός 3ο Πειραματικό Δημ. Σχολείο Αλεξ/πολης

 19:45 – 20:30                 Παρουσίαση Προγράμματος Π.Ε Β/θμιας Εκπαίδευσης «Άλσος Αδριανουπόλεως: Τα πεύκα των σχολικών μας περιπάτων»

                                         Γεωργουσίδου Μαρία – Εκπ/κός 2ο Γυμνάσιο Ορεστιάδας

                                         Δείπνο

ΚΥΡΙΑΚΗ  06 – 12 - 2009

 08:00 – 09:00                  Πρωινό

 09:00 – 09:30                   Στατιστικά Δελτία Προγραμμάτων Π.Ε.

                                          Ιωαννίδης Απόστολος – Μέλος ΚΠΕ Σουφλίου

 09:30 – 12:30                   Σχεδιασμός Προγράμματος Π.Ε. ( Εργαστήριο )

                                          Χωρισμός Εκπαιδευτικών σε Ομάδες Εργασίας.

                                          Α΄ Ομάδα  Α/θμια  Εκπ/ση:

                                          Γερμαντζίδης Νικόλαος – Υπεύθυνος Π.Ε  Α/θμιας Εκπ/σης Ν. Ξάνθης

                                          Παλαβουζόπουλος Αλέξανδρος – Υπεύθυνος Π.Ε Α/θμιας Εκπ/σης Ν. Ξάνθης

                                          Β΄ Ομάδα  Β/θμια  Εκπ/ση:

                                          Tσιροπούλου Σοφία – Υπεύθυνη Π.Ε Β/θμιας Εκπ/σης Ν. Έβρου

                                          Φαρμάκης Ιωάννης – Υπεύθυνος Π.Ε Β/θμιας Εκπ/σης  Β΄Θεσ/νίκης

12:30 – 13:15                    Παρουσιάσεις εργαστηρίων

 13:15 – 14:00                    Συζήτηση - Ανάλυση – Συμπεράσματα

                                           Αξιολόγηση  Σεμιναρίου

14:00                                  Γεύμα – Λήξη Σεμιναρίου

Εικόνες από το Σουφλί
HOSTEL COCOON.jpg
Προσθήκη στα Αγαπημένα
 
 
copyright
epeaek